Svrha ovog Poziva je podnošenje prijedloga projekta od strane relevantnih organizacija civilnog društva, koje posluju na regionalnom i/ili međunarodnom nivou, u cilju podrške Zavodu za socijalnu i dječiju zaštitu Crne Gore u osiguranju što bolje i efikasnije primjene međunarodnih i regionalnih standarda koji se odnose na zaštitu i poštovanje dječjih prava u socijalnoj i dječjoj zaštiti.
Organizacije civilnog društva, koje posluju na regionalnom i/ili međunarodnom nivou, koje zadovoljavaju kriterijume javnog poziva, pozvane su da podnesu prijedloge za partnerstvo ističući svoje relevantne kapacitete, iskustvo, kadrovske potencijale, stručnost, vještine i sposobnost da pruže podršku u zaštiti prava djeteta na nivou konkretnih slučajeva stručnim radnicima zaposlenim u centrima za socijalni rad.
Od organizacija koje žele da učestvuju u Pozivu za podnošenje prijedloga očekuje se da pošalju prijavu, jasno obilježenu kao „Poziv za podnošenje prijedloga za edukaciju Centara za socijalni rad u oblasti prava djeteta“, na sljedeću adresu e-pošte zsdz at zsdz.gov.me (zsdz[at]zsdz[dot]gov[dot]me) do 15. septembra 2019. godine.
Aplikacije moraju biti popunjene na crnogorskom.
Prijave će ocjenjivati Evaluaciona komisija kako bi identifikovala NVO koje imaju mandat, iskustvo, kapacitete i komparativnu prednost da podrže postizanje rezultata u oblasti zaštite i primjene dječjih prava. Treba napomenuti da učešće u ovom pozivu za prijedloge projekata ne garantuje da će NVO biti odabrana kao potpisnica ugovora sa Zavodom.
Specifični zadaci:
- Izrada i akreditacija programa obuke na temu „Prava djeteta i njihova primjena u socijalnoj i dječjoj zaštiti“,
- Realizacija 4 dvodnevne obuke (u trajanju od 12 sati) za po 20 učesnika na temu „Prava djeteta i njihova primjena u socijalnoj i dječjoj zaštiti“ za stručne radnike zaposlene u centrima za socijalni rad.
- Program obuke treba da sadrži i dio koji se odnosi na procedure za obezbjeđivanje bezbjednosti djece za sve zaposlene koji rade u socijalnoj i dječijoj zaštiti (Safegurading Procedures), kao i odjeljak o prevenciji seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece od strane zaposlenih koji su u direktnom radu/kontaktu sa djecom.
Program obuke treba da nudi znanja i vještine koja su neophodna da bi stručnjaci za zaštitu djece u centrima za socijalni rad i ustanovama dječje zaštite mogli da razumiju koncept dječjih prava, ulogu međunarodnih standarda i nadzora nad ostvarivanjem dječjih prava. On bi takođe trebalo da uspostavlja vezu između procesnih mehanizama za utvrđivanje najboljih interesa djeteta i stručnog postupka u centru za socijalni rad. U skladu sa vršenjem javnih ovlašćenja centra za socijalni rad i obaveze davanja nalaza i mišljenja u sudskim postupcima gdje su djeca učesnici postupka bilo u svojstvu svjedoka, svjedoka/oštećenih ili počinioca krivičnog djela, i u svim postupcima pred centrom gdje postoji rizik od zanemarivanja i zlostavljanja djece, neophodno je da centar za socijalni rad prepozna i primijeni metodologiju rada sa djecom i porodicama koja je usaglašena sa procesnim elementima utvrđivanja najboljih interesa, bazirana na smjernicama za poštovanje prava djeteta Komiteta za prava djeteta i koja integriše poštovanje vodećih principa vođenja slučaja u zaštiti djece. Na taj način jača se kompetentnost zaposlenih u centrima za socijalni rad za rad sa djecom i njihovim porodicama, a djeca i porodice dobijaju kvalitetnu uslugu koja je pružena na dostupan, razumljiv način, koja odgovara potrebama djeteta i integriše principe i prava djeteta u stručni postupak. Neophodno je da kroz akreditovani program obuke kao i realizaciju istog stručni radnici razviu veću sigurnost u radu, da mogu da argumentovano obrazlože odluke o djetetu koje su donijeli i objasne zašto su te odluke u skladu sa najboljim interesima djeteta u konkretnoj situaciji u kojoj se dijete i njegova porodica nalaze. Cilj ovakvog programa obuke i realizacije obuke je da se povećava kvalitet zaštite djeteta, kompetentnost profesionalaca i kredibilitet države u postupcima koji se tiču djece pred centrom za socijalni rad.
Neophodna dokumentacija:
- Kopija registracije NVO
- Izjava o NVO, profil, struktura zaposlenih, relevantno iskustvo i izvještavanje potpisano od strane ovlašćenog službenog lica i
- Predlog programa obuke kao i agende dvodnevnih obuka za stručne radnke
Kriterijumi za izbor: Evaluaciona komisija će pregledati dokaze dostavljene od strane OCD-a i procijeniti prijave na osnovu sledećih kriterijuma:
- Relevantnost, kvalitet i koherentnost predloga (60%),
- Institucionalni kapacitet i održivost kao i profil, iskustvo i kadar NVO koji će sprovediti obuku (30%),
- Ostalo [u skladu sa zahtjevima Zavoda] (10%) - dokazano iskustvo u izradi i izvođenju sličnih programa obuke.
Trajanje potencijalnog ugovora: 25. septembar 2019. godine – 20. novembar 2019. godine
Budžetski zahtjev: Molimo svaku od organizacija da podnese finansijsku ponudu za tražene zadatke.
Izvještavanje: Odabrana NVO će pružati redovne narativne i finansijske izveštaje u skladu sa smjernicama i zahtjevima Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu.
Napomena: Inicijativa sprovodi uz podršku UNICEF-a i predstavnici UNICEF-a će biti dio evaluacione komisije.