Početkom 2024. godine Zavod za socijalnu i dječju zaštitu organizovao je peti po redu supervizijski ciklus podrške zasnovan na principima razvojno-integrativnog modela. Ovaj model primjenjuje se u kontinuitetu poslednje četiri godine u cilju pružanja stručne podrške zaposlenima u sistemu socijalne i dječje zaštite. Supervizijska podrška sprovodi se u manjim grupama koja čini šest do osam polaznika, a namijenjena je stručnim radnicima i stručnim saradnicima u centrima za socijalni rad i kod pružaoca usluga, koji neposredno rade sa korisnicima, bez obzira na radno iskustvo. Supervizijski ciklus traje godinu dana sa dinamikom susreta na mjesečnom nivou.
Supervizija primarno služi razvoju pojedinca i organizacije iz koje dolazi. Dosadašnja praksa pružanja supervizijrske podrške pokazala je korisnost za polaznike i potrebu za istom, te će Zavod i ubuduće posebnu pažnju posvećivati ovoj aktivnosti i jačanju iste.
Supervizija stručnim radnicima i saradnicima nudi pored ostalog i :
• Pojašnjavanje profesionalnih zadataka, funkcija i uloga;
• Razumijevanje složenih profesionalnih pitanja;
• Podršku u teškim i izazovnim profesionalnim situacijama;
• Kreativna rješenja;
• Otkrivanje i proširivanje ličnih resursa;
• Stvaranje mosta između teorije i prakse;
• Otvorenost prema različitim vrijednostima i preispitivanje vlastitih stavova;
• Prevenciju nasilja na radnom mjestu i sagorijevanja na poslu.
Ovaj ciklus supervizije čini sedam supervizijskih grupa koje pohađa ukupno 46 supervizanata. Trenutno, supervizijsku podršku pružaju četiri supervizora Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu koji su prošli odgovarajuću edukaciju. Cijeneći iskazanu potrebu za ovim vidom podrške, ali i i ukupan broj zaposlenih u sistemu Zavod će nastojati da broj supervizora poveća kroz ponovnu organizaciju edukacije u tu svrhu.
Tokom petog supervizijskog ciklusa, supervizijski sastanci realizuju se uživo u prostorijama Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, a za stručne radnike koji nisu u mogućnosti da prisustvuju uživo, organizuju se online susreti, putem zoom platforme. Prepoznajući potrebu za podrškom kod stručnih radnika, te njiihovu opterećenost radnim zadacima i složenost organizacije dolazaka u Podgoricu, Zavod je organizovao i dvije supervizijske grupe za sjeverni region (Berane) i južni region (Bijela ). Na ovaj način Zavod želi supervizijsku podršku učiniti dostupnom što većem broju stručnih radnika i saradnika.
Budući da je potreba stručnih radnika za podrškom, usljed povećanog obima posla i složenosti radnih zadataka, sve izraženija, Zavod će nastaviti sa ovim modelom supervizijske podrške i ubuduće. Pozivamo sve stručne radnike iz sistema socijalne i dječje zaštite da se prijavljuju i pohađaju ovaj podržavajući program, koji Zavod organizuje na godišnjem nivou. Uz akreditovane programe obuka koji su na raspolaganju stručnim radnicima, Zavod kroz supervizijsku podršku upotpunjuje dinamiku rasta i razvoja kompetencija zaposlenih u sistemu socijalne i dječje zaštite.