Prvi ciklus obuke za sprovođenje eksterne supervizije, koja je u nadležnosti Zavoda za socijalnu i dječiju zaštitu, održana je u periodu 2019 – 2020. godine. Realizovana je uz finansijsku podršku kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori, kroz 6 modula. Svaki modul sastojao se od teorijskog i praktičnog djela.
Teorijskim djelom pokrivene su mnoge značajne teme kao što su: ranjivost i moć u superviziji, učenje u superviziji, grupni supervizijski rad, individulana supervizija, učenje u superviziji, značaj etike, metode i tehnike vođenja supervizije, specifičnosti metodske supervizije, motivišući razgovor za promjenu, značaj konfrontiranja, psihodinamski procesi u grupi, profesionalni stres, kreativne tehnike u superviziji i dr.
Praktični, odnosno iskustveni dio, odnosio se na održavanje supervizijskih grupa, u kojima su edukanti bili supervizanti (supervizirani od strane edukatora). Svako od učesnika imao je priliku da prođe kroz sve uloge koje se odigravaju kako u grupnoj, tako i u individualnoj superviziji. Polaznici supervizije su iskusili šta znači biti u fokusu, na koji način grupa može pomoći da se prezentujući problem sagleda iz različitih perspektiva, šta supervizant dobiva ovakvim načinom rada i na koji način ovakav vid stručne podrške podiže kvalitet rada sa korisnicima.
Tokom procesa edukacije, zadatak polaznika obuke bio je da formiraju svoje supervizijske grupe te je u tom cilju krajem 2019. godine, raspisan javni poziv za sve stručne radnike u sistemu socijalne i dječje zaštite, koji smatraju da im je potreban ovakav vid profesionalne nadogradnje. Odziv je bio više nego očekivan te se za prvi susret prijavilo više od 100 stručnih radnika kako iz centara za socijalni rad, tako i zaposlenih kod pružaoca usluga.
S obzirom da je edukacija organizovana za profesionalce zaposlene u Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu (ukupno 7 polaznika), a jednu supervizijsku grupu može da čini najviše 8 stručnih radnika, zamisao Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu je bila da svi koji su se javili na javni poziv, u početnoj, pripremnoj fazi, imaju priliku da čuju nešto više o ovakvom načinu rada. Nakon toga kroz komunikaciju sa njima i popunjavanje upitnika, provjereno je kome je supervizija prioritetna, ko od njih može da ispoštuje pravila grupnog rada, kako bi prve supervizijske grupe bile organizovane za njih.
Tokom 2020. godine, formirano je 7 grupa sa ukupno 49 sručnih radnika. Od ovog broja 25 stručnih radnika su zaposleni u centrima za socijalni rad, dok su 24 zaposlena kod pružaoca usluga. S obzirom da ovakav način rada podrazumjeva kontinuitet od 10-12 susreta, rad sa ovim grupama nastaviće se u 2021. godini. Istovremeno, organizovaće se i drugi ciklus obuke za zaposlene u Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu, u sklopu kojeg će se sprovoditi i metasupervizija, odnosno supervizija supervizora.