Broj: 01 - 82
Podgorica, 29.01.2018. god.
Na osnovu člana 141 stav 1 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti („Sl.list CG“ br. 27/13, 1/15, 42/15, 47/15, 56/16, 66/16, 1/17, 31/17, 42/17 i 50/17), člana 7 st. 1, 3 i 4 Pravilnika o standardima za akreditaciju programa obuke, odnosno programa pružanja usluge, načinu sprovođenja postupka akreditacije programa i sadržini i obliku sertifikata („Sl. list CG“ br. 73/17) i Odluke o objavljivanju javnog poziva za akreditaciju programa broj 01 - 81 od 29.01.2018. godine, Zavod za socijalnu i dječju zaštitu objavljuje
J A V N I P O Z I V
za akreditaciju programa obuke u oblasti socijalne i dječje zaštite
Programi obuke treba da budu namjenjeni stručnim radnicima, stručnim saradnicima i saradnicima za obavljanje poslova u socijalnoj i dječjoj zaštiti.
Prijavu za akreditaciju Zavodu mogu podnijeti autor, odnosno koautori programa obuke.
Javni poziv je stalno otvoren.
Potpune i blagovremene prijave za akreditaciju Zavod će dostaviti Komisiji za akreditaciju programa obuke, koja će vršiti stručnu ocjenu programa obuke.
O b r a z l o ž e nj e
Zavod za socijalnu i dječju zaštitu (u daljem tekstu: Zavod) u okviru svoje djelatnosti, shodno članu 121 tačka 5 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti („Sl.list CG“ br. 27/13, 1/15, 42/15, 47/15, 56/16, 66/16, 1/17, 31/17, 42/17 i 50/17), obavlja stručne i organizacione poslove u vezi sa postupkom akreditacije programa obuke.
S obzirom da se postupak akreditacije sprovodi objavljivanjem javnog poziva na internet stranici Zavoda, odlučeno je da se objavi javni poziv koji će biti stalno otvoren i bez ograničenja u pogledu teme koja se odnosi na predmet programa obuke (opšti poziv), shodno članu 141 st. 1, 2 i 3 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti i članu 7 st. 1, 3 i 4 Pravilnika o standardima za akreditaciju programa obuke, odnosno programa pružanja usluge, načinu sprovođenja postupka akreditacije programa i sadržini i obliku sertifikata („Sl.list CG“ br. 73/17).
Akreditacijom programa obuke na osnovu propisanih procedura i standarda uspostavlja se kvalitet profesionalnog usavršavanja stručnih radnika, stručnih saradnika i saradnika u sistemu socijalne i dječje zaštite, kroz relevantne i akreditovane programe obuke, a samim tim i poboljšava kvalitet njihovog rada.
Održavanje i razvoj kompetencija stručnih radnika, stručnih saradnika i saradnika za obavljanje poslova u socijalnoj i dječjoj zaštiti, kao i licenciranje stručnih radnika, podrazumjeva prethodno obezbjeđivanje mogućnosti da se pohađaju i završe programi obuke akreditovani kroz postupak koji se sprovodi od strane Zavoda.
U skladu sa članom 141 stav 2 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, Zavod je donio Odluku o objavljivanju javnog poziva za akreditaciju programa obuke u oblasti socijalne i dječje zaštite, broj 01 - 81 od 29.01.2018. godine.
Uslovi i dokazi koji se prilažu uz prijavu na javni poziv
Podnosioci prijava mogu biti:
- Fizička lica - autor, odnosno koautori programa obuke, koji uz prijavu za akreditaciju, prilažu biografiju i program obuke koji se sastoji iz integralnog teksta i rezimea;
- Pravna lica - autor, odnosno koautori programa obuke, koji uz prijavu za akreditaciju prilažu izvod iz odgovarajućeg registra i program obuke koji se sastoji iz integralnog teksta i rezimea.
Program obuke mora da ispunjava standarde propisane Pravilnikom o standardima za akreditaciju programa obuke, odnosno programa pružanja usluge, načinu sprovođenja postupka akreditacije programa i sadržini i obliku sertifikata, a koji se odnose na sadržaj i organizaciju programa obuke.
Sadržaj programa obuke treba da ispunjava sljedeće standarde:
1) ima jasno definisane ciljeve i zadatke iz oblasti socijalne i dječje zaštite;
2) je usaglašen sa ciljevima postavljenim programom obuke;
3) sadrži elemente međusobno povezane i usaglašene;
4) se zasniva na integraciji aktuelne teorije i prakse u oblasti socijalne i dječje zaštite, shodno važećim propisima za tu oblast;
5) je relevantan za odabranu ciljnu grupu korisnika;
6) ima ciljeve usaglašene sa očekivanim efektima u praksi;
7) je u svrhu kontinuiranog profesionalnog usavršavanja;
8) ima jasno defisane postupke praćenja i vrednovanja efekata programa obuke u praksi.
Organizacija programa obuke treba da ispunjava sljedeće standarde:
1) zasnovanost na participativnim metodama i tehnikama rada koje obezbjeđuju razvoj kompetencija;
2) broj učesnika u grupi koji omogućava ostvarivanje ciljeva programa obuke;
3) dužinu trajanja koja odgovara principima efektivnog rada.
Program obuke se mora sastojati iz integralnog teksta i rezimea.
Integralni tekst programa obuke obavezno sadrži (detaljno opisano):
- naziv programa obuke,
- autora, odnosno koautore programa obuke,
- realizatora/e programa obuke,
- teorijsku zasnovanost usklađenu sa aktuelnom praksom u socijalnoj i dječjoj zaštiti;
- opšte ciljeve i zadatke iz oblasti socijalne i dječje zaštite,
- sadržaj programa obuke usaglašen sa postavljenim ciljevima,
- specifikaciju ciljeva usaglašenih sa očekivanim efektima u praksi, metode rada i vremenski okvir po modulima i/ili sesijama,
- postupke praćenja i vrednovanja efekata programa obuke u praksi, odnosno očekivane ishode u pogledu razvoja kompetencija učesnika za koje je obuka predviđena,
- ciljnu grupu profesionalaca kojima je obuka namijenjena,
- uslove za uključivanje profesionalaca u obuku,
- krajnje korisnike,
- audio-vizuelna i druga tehnička sredstva za izvođenje obuke,
- broj učesnika u grupi,
- dužinu trajanja programa obuke.
Iz integralnog dijela teksta obavezno navesti kao rezime programa obuke sljedeće:
- naziv programa obuke,
- autora, odnosno koautore programa obuke,
- realizatora/e programa obuke,
- ciljeve i zadatke programa obuke i oblast socijalne i dječje zaštite na koju se odnose,
- sadržaj programa obuke,
- kompetencije koje će program obuke razvijati,
- ciljnu grupu profesionalaca kojima je obuka namijenjena,
- uslove za uključivanje profesionalaca u obuku,
- krajnje korisnike,
- broj učesnika u grupi,
- dužinu trajanja programa obuke.
Rezime ne smije da bude duži od 3 stranice.
Za podatke iz biografije autora, odnosno koautora podnosioci prijava treba da dostave dokaz/e.
Ukoliko realizator ima iskustvo u održavanju obuka iz oblasti socijalne i dječje zaštite treba dostaviti dokaz/e i o tome.
Stručnu ocjenu programa obuke, na osnovu ispunjenosti standarda iz člana 3 Pravilnika o standardima za akreditaciju programa obuke, odnosno programa pružanja usluge, načinu sprovođenja postupka akreditacije programa i sadržini i obliku sertifikata, vrši Komisija za akreditaciju programa obuke.
Rješenje o akreditaciji programa obuke donosi Zavod za socijalnu i dječju zaštitu.
Za sve eventualne konsultacije zainteresovana lica se mogu obratiti Odjeljenju za unaprjeđenje kapaciteta stručnih radnika u Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu, na broj telefona 020/226-181, kao i putem mail-a: violeta.mrkic at zsdz.gov.me (violeta[dot]mrkic[at]zsdz[dot]gov[dot]me) i svetozar.nikolic at zsdz.gov.me (svetozar[dot]nikolic[at]zsdz[dot]gov[dot]me).
Prijava (propisani obrazac A-1), sa kompletnom dokumentacijom, se podnosi u zatvorenoj koverti, u štampanom i elektronskom obliku na CD-u, Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu na adresu:
Zavod za socijalnu i dječju zaštitu
Podljubović bb, 81000 Podgorica
Sa naznakom: „Prijava na javni poziv za akreditaciju programa obuke broj 01 - 82 od 29.01.2018. godine“
DIREKTOR
Drago Spaić